Zabytki w Łukowie. Co można zwiedzić?
W Łukowie pozostało kilka zabytkowych budowli do odwiedzenia. Sprawdźmy więc, dokąd można udać się w jesienny weekend, bo Łuków może być ba prawdę niezwykle ciekawym miejscem.
Zespół klasztorny Bernardynów
W skład zespołu klasztornego Bernardynów wchodzi kościół p.w. Podwyższenia Krzyża, klasztor, dzwonnica i cmentarz kościelny, jego budowa zakończyła się w 1770 roku. Pod koniec XIX wieku znajdował się w tak złym stanie, że rozważano jego rozbiórkę, ale w 1902 roku zdecydowano się na remont.
Cmentarz Św. Rocha
Przed jego budową, w tym samym miejscu usytuowane były dwa innego cmentarze, które z różnych względów zdecydowano się zamknąć w 1810 roku. Jeszcze w pierwszej połowie tego wieku zbudowano drewniany kościół św. Rocha, który jest na terenie cmentarza. Jest miejscem pochówki zasłużonych osobistości z Łukowa oraz uczestników powstania styczniowego czy żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.
Zespół klasztorny Pijarów
Barokowa budowla, która składa się z kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, klasztoru oraz kolegium. Kościół i klasztor powstał w roku 1762, natomiast kolegium w 1819 roku. W kościele zachowało się wyposażenie z XVIII wieku. W klasztorze obecnie znajduje się Liceum Medyczne.
Konwikt Szaniawskich
Jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków Łukowa, liczy sobie około 300. lat. Niegdysiejszy budynek internatu dla chłopców, którzy uczyli się w szkole księży pijarów. Teraz mieści się tam Muzeum Regionalne.
Dworzec kolejowy
Dworzec powstał w 1866 roku, dzięki budowie linii kolejowej Warszawa- Terespol. Trasa prowadząca przez Łuków była jedną z trzech do wyboru. Później powstały jeszcze dwie linie kolejowe, a to w dużym stopniu podniosło znaczenia miasta.