Muzeum Regionalne w Łukowie
To ważny obiekt na mapie Łukowa. W muzeum przechowuje się różnego typu zbiory. Związane tak samo ze sztuką, jak też dokumenty historyczne. Dla miłośników paleontologii stworzono ekspozycję amonitów.
Historia Muzeum Regionalnego w Łukowie
Budynek, w którym znajduje się Muzeum ufundowano w 1732 roku przez bp. Krakowskiego Konstantego Szaniawskiego. Niestety, ale należy do nielicznych zabytków Łukowa, jednocześnie to bardzo wyjątkowy obiekt architektoniczny.
Muzeum powstało dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Dzięki pomocy Muzeum Lubelskiego, które zajmuje się się gromadzeniem materiałów i eksponatów, które związane są z kulturą poszczególnych regionów, w 1960 roku Muzeum w Łukowie rozpoczęło swoją działalność.
Wyjątkowe eksponaty
Jednym z elementów wystawy są eksponaty, które prezentują tradycyjne tkactwo ludowe. Wśród nich znaleźć można różnego typu narzędzia do obróbki lnu. Wśród eksponatów są także rzeźby, narzędzia rolnicze, których używano w XIX oraz XX wieku. Wśród obrazów, w Muzeum Regionalnym wystawia się malarstwo Józefa Pankiewicza oraz Leona Wyczółkowskiego. Warta uwagi jest także dokumentacja historyczna.
Wyjątkowa wystawa Amonitów
Również w Muzeum Regionalnym w Łukowie zorganizowano trwałą wystawę Amonitów. Tego typu skamieniałości znaleziono w tutejszych jurajskich kierach lodowcowych. Amonity to wymarłe, morskie głowonogi. Obecnie są już skamieliną. Jednak pozwalają na bliższe zapoznanie się z tym, w jaki sposób funkcjonowały poszczególne organizmy w zamierzchłych czasach. Swoją nazwę wzięły od zakręconych rogów egipskiego boga Amona, którego ich ciała przypominają.
Jak to możliwe, że stworzenia morskie znaleziono w okolicach Łukowa?
Może to być zaskoczenie, że zwierzęta morskie, a raczej ich szczątki, znaleziono w okolicach Łukowa. Trzeba jednak pamiętać o ruchach lądolodu skandynawskiego, które odbywały się także na tych terenach w okresie jurajskim. Wśród stworzeń, które zachowały się w złożach kry jurajskiej, najliczniejsze są bezkręgowce, w tym wspomniane amonity oraz belemnity.
Muzeum Henryka Sienkiewicza
To postać wyjątkowa w literaturze polskiej. Noblista, który tą prestiżową nagrodę otrzymał za całokształt twórczości. Zaledwie 33 km od Łukowa mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Budynek muzeum jest w dworku babki Felicjanny Cieciszewskiej. W tym miejscu, w 1846 roku urodził się Henryk Sienkiewicz. Tutaj też przebywał do 9. roku życia.
Dworkowi udało przetrwać się historyczny zamęt
Pomimo działań wojennych, które prowadzone były w XX wieku, dworek ocalał. Oczywiście, w latach 1965-66 trzeba było przeprowadzić tutaj remont. Jednak, w 120 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, obiekt otworzono dla zwiedzających. Przez następne lata, do 1975 Muzeum pełniło funkcję oddziału Muzeum Regionalnego w Łukowie. Obecnie stanowi jednak samodzielną placówkę.
Co można znaleźć wśród zbiorów muzeum?
Przede wszystkim ogromną liczbę fotografii rodzinnych Henryka Sienkiewicza. Wśród eksponatów znajdują się także dzieła malarskie, na których sportretowano pisarza. Można znaleźć także przedstawienia poszczególnych bohaterów, którzy zostali zaczerpnięci z poszczególnych powieści.
Nie mogło także zabraknąć kolekcji pierwszych wydać książek, których pisarz, w ciągu swojego życia, napisał imponującą ilość. Innym elementem wystawy są poszczególne tytuły, przetłumaczone na języki obce. W tym armeński, chiński, japoński, języki krajów Europy, czy arabski.
Miejsca warte odwiedzenia
Zarówno Muzeum Regionalne, jak również Muzeum Henryka Sienkiewicza to ważne punkty kulturowe na mapie okolic Łukowa. Wspaniałe wystawy, poświęcone sztuce, historii, a nawet prehistorii, są świetnym sposobem na bliższe poznanie naszych korzeni. Niewielki dystans pomiędzy lokalizacjami pozwala na zwiedzanie obiektów w ciągu jednego dnia. Przy tej okazji warto wspomnieć, że już 15.09.2021 odbędzie się konkurs II edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Natomiast 17.09.2021r również przy okazji Muzeum Henryka Sienkiewicza „Dzień Konia”. To wydarzenie organizowane jest przy okazji planów zakupu rękopisu jednego z najpopularniejszych dzieł pisarza – Potopu. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału.