Nowa elektrociepłownia powstanie w Łukowie
Bardzo duża inwestycja planowana jest w Łukowie. 30 grudnia 2021 roku udało się uzyskać ogromne dofinansowanie i burmistrz Łukowa Piotr Płudowski razem z prezesem spółki Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o, Aleksandrem Kompą podpisali stosowną umowę. Mieszkańcy Łukowa i okolic powinni być bardzo zadowoleni z nadchodzącej inwestycji. Ekologiczna elektrociepłownia po pierwsze przyczyni się do niższych cen za ogrzewanie. Po drugie w końcu uda się zamienić węgiel na o wiele bardziej ekologiczne zrębki. Jest to szczególnie ważne w kontekście emisji CO2 do atmosfery. Nie dość, że jest to szkodliwe w takich ilościach, to na dodatek wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
Ciepłownictwo Powiatowe
Elektrociepłownia w Łukowie ma mieć dwa bloki energetyczne, które razem będą mieć moc dochodzącą do 16 mWt. Oprócz tego wybudowany zostanie tak zwany magazyn ciepła oraz układ oczyszczania spalin. Dodatkowo elektrociepłownia będzie mogła pochwalić się 24-godzinnym magazynem biomasy z ruchomą podłogą oraz zbiornikiem PPOŻ. Środki przeznaczone na budowę pozyskane zostały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wszystko dzięki istniejącemu aktualnie programowi “Ciepłownictwo Powiatowe”. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wybuduje elektrociepłownię wartą 69 847 000 zł.
Kiedy możemy spodziewać się tańszego ogrzewania?
Oczywiście budowa elektrociepłowni nie będzie trwała chwili. Prace przewidziane są na 20 miesięcy, jednak w dalszym ciągu nie jest znany wykonawca tej inwestycji. Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zapowiedział, że do połowy 2022 roku zostanie ogłoszony przetarg, a prace nad budową będą trwały około 20 miesięcy. Prawdopodobnie elektrociepłownia będzie otwarta na sezon grzewczy 2024/2025. Trzymamy kciuki, żeby faktycznie tak było i żebyśmy jak najszybciej zaczęli ogrzewać domy i mieszkania bardziej ekologicznie i o wiele taniej.
Jeśli elektrociepłownia jest rzeczywiście ekologiczna to udana inwestycja. Jestem jednak ciekaw, dlaczego w Polsce nie powstają elektrownie spalające śmieci, tak jak to ma miejsce w Skandynawii.