Siódmy Pieszy Rajd Śladami Kapitana Ostoi
Od 15 do 17 lipca trwał siódmy Rajd Śladami Kapitana Ostoi organizowany przez Koło Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W rajdzie wzięło udział 60 osób, z czego połowa uczestników była w wieku młodzieżowym lub nawet dziecięcym. Baza rajdu znajdowała się w obozie partyzanckim w Klimkach.
Jak wyglądał rajd
Pierwszego dnia uczestnicy ruszyli do pomnika Bitwy pod Grężówką. Pod pomnikiem została przypomniana historia bitwy, wieczorem przy bazie śpiewano pieśni partyzanckie przy ognisku. Drugi dzień to marsz do rezerwatu Jata, w którym znajduje się pomnik poświęcony partyzantom Armii Krajowej. Tam odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano apel poległych. Po powrocie uczestnicy mieli okazję strzelać z różnego rodzaju broni i rzucać granatami. W ostatni dzień było szkolenie z czyszczenia broni, konserwacji pasów i skór oraz zajęcia z rozpoznawania materiałów wybuchowych i postępowania z niewybuchami. Tuż przed końcem odbyło się szkolenie z technik przetrwania w lesie.
Sylwetka bohatera rajdu
Wacław Rejmak, którego pseudonim to „Ostoja” był kapitanem Armii Krajowej i żołnierzem podziemia antykomunistycznego. W 1943 roku został skierowany do obwodu łukowskiego, w którym zorganizował oddział „Kedyw”, zajmujący się akcjami bojowymi. Zginał w 1945 roku zastrzelony przez funkcjonariusza UB.